Noderīgi
Vai nevari izlemt par labu mednieku kursiem?
Ar mūsu palīdzību tu gūsi ieskatu mednieku apmācībā. Apgūsti mūsu piedāvātos tematus, kuri ir daļa no apjomīgā mednieku kursa internetā un pārliecinies par savu velmi mācīties!
Apgūstot mednieku kursu internetā tev būs jāiepazīst:
- Medību likums
- Medību noteikumi
- Savvaļā dzīvojošo medījamo dzīvnieku piebarošanas noteikumi
- Medības reglamentējošo normatīvo aktu pārkāpumu radīto zaudējumu un nelikumīgi iegūtās medību produkcijas vērtības atlīdzināšanas noteikumi
Medījamie dzīvnieki — savvaļas sugu zīdītāji un putni, tai skaitā migrējošie, kurus medī saskaņā ar medības reglamentējošiem normatīvajiem aktiem, un šo sugu dzīvnieki, kurus tur iežogotās platībās savvaļai līdzīgos apstākļos (Medību likums).
Šajā nodaļā ir paredzēts, ka tu uzzināsi vairāk par Latvijā medījamajām dzīvnieku sugām. To izsaktu un raksturīgākās pazīmes, bioloģiju, ekoloģiju, praktisko nozīmi un pazīmes dabā (pēdu nospiedumus, ekskrementus).
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Medību saimniecība ir dabas resursu izmantošanas sistēma, kas vienlaikus ar produkcijas ieguvi nodrošina saimnieciski pieļaujamu
dzīvnieku skaitu un saglabās medījamiem dzīvniekiem nepieciešamo vidi.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Medījamo dzīvnieku nodarītie postījumi lauksaimniecībai un mežsaimniecībai ir viena no grūtāk risināmajām problēmām medību saimniecībā, kas nereti rada konfliktus starp lauksaimniekiem vai mežsaimniekiem un medniekiem. Mednieku pienākums ir veikt iespējamos pasākumus, lai postījumus ierobežotu. Katrā ziņā postījumu iemesli var būt visdažādākie. Ne vienmēr tas ir pārāk liels dzīvnieku blīvums.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Vien no biežāk organizētajām medībām ir dzinējmedības. Dzinējmedību laikā medības tiek organizētas mastos. Masts ir meža masīva daļa – viens vai vairāki kvartāli, kuriem apkārt uz vienas vai vairākām malām nostāda medniekus, bet dzinēji parasti veidojot ķēdi, trokšņodami virzās cauri mastam, virzot mastā esošos dzīvniekus mednieku virzienā. Mendieku līniju, kuras virzienā dzen dzinēji, sauc par fronti, masta sānu malas, kurās arī lielākoties tiek izvietoti mednieki, ir flangi, bet līnija, no kuras dzinēji sāk dzīt, – atpēdas. Parasti vienu medību laikā izdzen vairākus mastus.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Pastāv individuālās medības un kolektīvās medības.
Tradicionāli medības ar dzinējiem Latvijā vienmēr ir bijušas vienas no populārākajām medībām. Tās vada medību vadītājs, kurš šajās medībās pilda savus likumā notiktos pienākumus un vajadzības gadījumā izmanto arī savas medību vadītāja tiesības.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Saskaņā ar Medību noteikumiem katrs medību dalībnieks ir atbildīgs par drošības prasību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu medībās. Medības vienmēr ir pasākums ar paaugstinātu risku. Lai neatgadītos nekādi nelaimes gadījumi ir jāievēro drošības prasības.
Katram medību veidam ir savas specifika, tomēr gan dzinējmedībās, gan individuālajās medībās vienmēr pirmajā vietā ir piesardzība un drošība. Svarīgi lai mednieks ar medību šaujamieroci un lielas enerģijas pneimatisko ieroci jebkuros apstākļos rīkojas kā ar pielādētu.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Pavisam noteikti – gludstobra bise ir visizplatītākais medību medību ierocis mednieku aprindās. Latvijā, bieži gadās sastapst medniekus, kuriem tas ir vienīgais ierocis. Gludstobra bises raksturīgākā iezīme – gluda stobra iekšējā virsma.
Medībās tie izmantoti arī vītņstobra ieroči. Mednieki vītņu ieročus parasti dēvē par karbīnēm. Šī tipa ieroču stobrā ir izveidota vītne. Piemēroti šaušanai tikai ar lodēm.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Apgūstot šo nodaļu mednieku kursā internetā tev būs jāiepazīst:
- Ieroču aprites likums
- Noteikumi par ieroču un munīcijas apriti
Medību rīki — lamatas, slazdi vai citi rīki, kas izmantojami medījamo dzīvnieku medīšanai. (Medību likums)
Ar medību rīkiem atļauts medīt bebrus, meža caunas, akmens caunas, Amerikas ūdeles, seskus, ondatras, lapsas, jenotsuņus, jenotus, āpšus, nutrijas, baibakus, pelēkās vārnas un žagatas. Citus medījamos dzīvniekus ar medību rīkiem atļauts medīt, ja pēc attiecīga iesnieguma saņemšanas Valsts meža dienests Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā ir pieņēmis lēmumu par atļauju medīt ar medību rīkiem un izsniedzis šādu atļauju.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Medību infrastruktūra – medījamo dzīvnieku barotavas, medību torņi, laipas, šaušanas stigas, dzīvnieku piebarošanas lauki. Medību infrastruktūras veidošanas un uzturēšanas mērķis ir veidot un uzturēt medībām drošu vidi, dzīvnieku piebarošanu un papildu ērtības medību procesā.
Medību troņi galvenokārt ir paredzēti, lai nodrošinātu mednieka atrašanos paaugstinājumā. Tādējādi tiek uzlabota teritorijas pārskatāmība, palielinās medību drošība, jo šāviens tiek raidīts no augšas uz leju, kā arī samazinās iespēja, ka medījamais dzīvnieks mednieku ieraudzīs vai saodīs.
Mednieki rūpējoties par sava kolektīva ērtībām ierīko mednieku atpūtas vietas. Svarīgi piemēroti apstākļi arī atpūtai. Medību objektā ierīkotās atpūtas vietas var izmantot ne tikai mednieki, bet arī citi cilvēki, kas dodas atpūsties mežā.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Tradicionāli pēc veiksmīgām medībām medību producija tiek sadalīta visiem medību dalībniekiem. Taču pirms medību produkcijas sadales ir svarīgi veikt medījuma apstrādi piemērotos apstākļos. Medījuma apstrādes procesā jāizmanto tīrs dzeramais ūdens. Rūpīgi nomazgājami medījuma sadalē izmantotie instrumenti un gaļas sadales galdi. Nav pieļaujama sīko grauzēju (peļu) piekļuve gaļas sadales galdiem vai instrumentiem.
Pamatnoteikums, kas jāievēro medījuma apstrādē, ir tīras rokas un tīri instrumenti. Medījuma apstrādes procesā, lai rokas pasargātu no netīrumiem, saskares ar medījuma asinīm un citiem ķermeņa sķidrumiem, var lietot gumijas cimdus.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Pēc lietojuma medībās suņus iedala nosacītās grupās, kur konkrētās šķirnes pārstāvji ir piemēroti darbam ar putniem, ar pārnadžiem, ar kažokzvēriem alās vai ievainotu dzīvnieku meklēšanu. Šīs grupas attiecīgi arī sauc putnu suņu, dzinējsuņi, laikas, alu suņu un spanieli. Katrā grupā ietilpst vismaz divas suņu šķirnes.
Ļoti svarīgas ir arī rūpes par savu medību suni. Konkrētas šķirnes izvēlē noteicošais faktors ir medību veids, kādā suns pamatā tiks nodarbināts. Jāizvērtē pieejamie turēšanas apstākļi, savs ģimenes stāvoklis, iespējas suni regulāri nodarbināt, nodrošinot tam nepieciešamo fizisko slodzi.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”
Latvijas medījamajiem dzīvniekiem ir šādas atzītas medību trofejas: aļņu, staltbriežu un stirnu ragi, meža kuiļu ilkņi, vilku un lūšu ādas, kā arī vilku, lūšu, lapsu, āpšu un bebru galvaskausi. Trofeju vērtēšanu veic kvalificēti eksperti.
Latvijā tradicionāli medību trofeju vērtēšanā izmanto CIC metodiku. Neatkarīgi no medību trofejas veida, eksperta kvalifikācijas kategorijas un tā, vai trofejas tiek vērtētas individuāli vai izstādē, ir jāievēro CIC apstiprinātie trofeju vērtēšanas principi. Medību trofeju vērtēšanas sistēma pilnveidojas arī šobrīd. Labas trofejas ir tikai veseliem, spēcīgiem un pieaugušiem dzīvniekiem. Regulāri tiek rīkotas vietējās, reģionālās un nacionālās medību trofeju izstādes. Iztāžu laikā var tikt vērtētas trofejas.
Avoti: grāmata “Medības Latvijā” un grāmata “Lielā medību grāmata”