Vienpadsmitā nodarbība
Vienpadsmitā nodarbība – Medību suņu grupas.
Medību suņi ir piemēroti izmantošanai dažādās situācijās. Parasti iegādājoties medību suni ir jāzina medību veids, kurā tas pamatā tiks izmantos. Tas arī ir viens no pamatprincipiem, kas ievērots dalot suņu šķirnes grupās. Populārākās medību suņu grupas ir laikas un dzinējsuņi. Šobrīd noteikti medības mazāk tiek izmantoti spanieli. Katrai grupai ir savas saistošās īpašības.
Medību suņa darbaspējas lielā mērā atkarīgas no tā ķermeņa uzbūves. Tas arī ir viens no rādītājiem uz kura pamata medību suņu šķirnes iedala grupās. Katrai šķirnei ir īpatnējs izskats, kas vēsturiski veidojies gan vides apstākļos, gan cilvēka selekcijas darba rezultātā. Vispār pasaulē ir vairāk nekā 400 suņu šķirņu.
Laikas:
Laiku pamatuzdevums ir patstāvīgi sameklēt un apriet zvēru vai putnu un, piesaistot tā uzmanību, aizturēt līdz mednieka pienākšanai. Laikas noder dažādu dzīvnieku medībām un tās viegli uzturēt, šos suņus iecienījuši arī neprofesionālie mednieki. Laikas ir uzskatāmas par universāliem medību suņiem. Svarīgi laikas apmācit, medību prasmes ir viegli iemācamas, jo laikām ir izteikts medību instinkts. Izveidotas un standartizētas četras laiku šķirnes:
- Krievu – Eiropas laika;
- Rietumsibīrijas laika;
- Somu laika;
- Austrumsibīrijas laika.
Putnu suņi:
Šajā grupā apvienoti apmatojuma veida un krāsas ziņā dažādi suņi ar nokarenām ausīm. Putnu suņu pamatuzdevums ir putnu meklēšana zālē vai krūmos, norādot to atrašanās vietu ar apstāšanos, sastingstot saspringtā stājā, bet pēc šāviena atrast medījumu un atnest to medniekam . Putnu suņiem ir raksturīga stāja. Putnu suņi sastingst stājā, kad identificē medījamā putna smaržu, lai precīzāk noteiktu putna atrašanās vietu, ar stāju noturētu to uz vietas un dotu medniekam laiku pienākt un sagatavoties šāvienam. Medījumu tie meklē ļoti veikli izmantojot izcilu ožu. Putnu suņu apmācība nav vienkāršs uzdevums. Ir standartizētas šādas putnu suņu šķirnes:
- Angļu seters;
- Īru seters;
- Skotu seters;
- Vācu īsspalvainais putnu suns (kurchārs);
- Vācu asspalvainais putnu suns (drathārs);
- Veimāras putnu suns.
Dzinējsuņi:
Dzinējsuņu pamatuzdevums ir patstāvīgi sameklēt un izcelt medījumu, dzīt to ar balsi pa svaigām pēdām, līdz medījumu nomedī. Dzinējsuņa meistarība izpaužas prasmē ilgstoši dzīt zvēru, nezaudējot tā pēdas. Dzinējsuņiem ir laba oža, spēcīga, skanīga balss, tie ir neatlaidīgi un izturīgi.Dzinējsuņu plaši izmanto medībās ar dzinējiem. Latvijā ir standartizētas šādas dzinējsuņu šķirnes :
- Latvijas dzinējsuns;
- Igauņu dzinējsuns;
- Lietuviešu dzinējsuns;
- Bīgls;
- Krievu raibais dzinējsuns (reti);
- Krievu dzinējsuns (reti).
Alu suņi:
Alu suņu pamatuzdevums ir sekot medījumam alā, atrast to un vai nu izdzīt zvēru no alas, vai nokost un izvilkt to no alas, vai arī ar niknu riešanu iedzīt alas atzarojumā un aizturēt to tur tik ilgi, kamēr mednieki alu atrok. Alu suņi ir neliela auguma, bet spēcīgi. Tie ir ātri uzbudināmi un nikni. Visbiežāk tos izmanto lapsu, jenotsuņu, āpšu un bebru medībās. Pie mums izplatītas šādas alu suņu šķirnes:
- Asspalvainais foksterjers;
- Gludspalvainais foksterjers;
- Velšterjers;
- Vācu medību terjers;
- Gludspalvainais taksis;
- Asspalvainasis taksis;
- Garspalvainais taksis.
Spanieli:
Medību spanieli izaudzēti Krievijā, krustojot dažādas spanielu šķirnes. Spaniels ir neliela auguma, ar spēcīgu, muskuļainu ķermeņa uzbūvi. Pamatā spanielus izmanto ūdensputnu medības, bet tie var kalpot medību vajadzībām arī medībās ar dzinējiem. Var izmantot medījuma atrašanai pa asinspēdu. Pie mums izplatītas šādas spanielu šķirnes:
- Krievu spaniels;
- Angļu kokerspaniels.