Četrpadsmitā nodarbība
Četrpadsmitā nodarbība – Trakumsērga.
Trakumsērga ir ļoti bīstama infekcijas slimība, kuru izraisa trakumsērgas vīruss. Latvijā galvenie trakumsērgas izplatītāji dabā bija lapsas un jenotsuņi, no kuriem inficējās mājdzīvnieki (suņi, kaķi, mājlopi u.c.).
Latīniski – Lyssa rabies.
Trakumsērga ir ļoti bīstama vīrusu infekcijas slimība. Slimība vienmēr beidzas ar saslimušā dzīvnieka vai cilvēka nāvi.
Latvijā galvenie trakumsērgas izplatītāji dabā bija lapsas un jenotsuņi, no kuriem inficējas mājdzīvnieki.
Ar trakumsērgu slimo tikai zīdītāji.
Trakumsērga dzīvniekiem izpaužas ar nervu sistēmas darbības traucējumiem.
Visbiežāk inficēšanās notiek ar trakumsērgu inficētā dzīvnieka koduma rezultātā, brūcē iekļūstot siekalām, kas satur vīrusu.
Trakumsērgas profilaksei ir pieejamas vakcīnas, kas nodrošina imunitātes izveidošanos pret trakumsērgu.
Joprojām Latvijas austrumu daļā tiek veikta vakcinācija no gaisa. Tiek kaisīta trakumsērgas ēsma. Ēsmā iekšā ir trakumsērgas vakcīna. Tas tiek darīts lai pasargātu dzīvniekus un cilvēkus no trakumsērgas.
Joprojām svarīgi ir pret trakumsērgu vakcinēt visus suņus un kaķus, tai skaitā arī medību suņus, Svarīgi ņemt vēra veiktās vakcīnas darbības termiņu. Tie var būt gan divi gadi, gan trīs, atkarīgs no ražotāja.
Lielāks trakumsērgas risks ir ceļotājiem, kuri dodas uz augsta riska teritorijām, kurās var nonākt kontaktā ar slimiem dzīvniekiem.
Svarīgi atcerēties, ka dzīvnieka īpašnieks vai turētājs nodrošina medību suņa vakcināciju pret trakumsērgu saskaņā ar Veterinārmedicīnas likumā noteiktajām prasībām.
Veterinārmedicīnas likums nosaka ka dzīvnieku īpašniekiem vai turētājiem ir pienākums nodrošināt suņu profilaktisko vakcināciju pret trakumsērgu dzīvnieka triju mēnešu vecumā, izņemot gadījumus, kad praktizējošs veterinārārsts, ņemot vērā konkrētā dzīvnieka veselības stāvokli, nosaka citu vakcinācijas laiku, kā arī nodrošināt atkārtotu vakcināciju (revakcināciju) saskaņā ar veterināro zāļu lietošanas instrukcijā noteikto kārtību.
Joprojām daļa laukos dzīvojošo dzīvnieku netiek vakcinēti pret trakumsērgu, bet tieši viņi ir visvairāk pakļauti riskam saslimt ar šo slimību.