Astotā nodarbība
Astotā nodarbība – Ūdensputnu medības.
Ūdensputnu medības ir viens no populārākajiem medību veidiem Latvijā. Tās nav vienkāršas medības, jo medniekam pirms lēmuma par nomedīšanu ir jāspēj identificēt ūdensputns. Ir pietiekami daudz nemedījamu ūdensputnu sugu, kuras var sajaukt ar medījamām sugām. Nomedīt pieļaujams tikai to putnu, kuru mednieks atpazīst sugas līmenī.
Interesants ūdensputnu medīšanas aspekts ir maskēšanās. Mednieks var izmantot gan dabiskas maskēšanās iespējas vai pat ierīkot speciālu slēpni izmantojot, piemēram, maskēšanās tīklus.
Piedaloties ūdensputnu medībās, medniekiem ir jāpārzina un jāievēro medību drošības noteikumu prasības (Medību noteikumos). Medījot ūdensputnus jāievēro īpaša piesardzība. Jāņem vērā, ka laivas nav pārāk stabilas, kā ar pie ūdenstilpnes var atrasties atpūtnieki vai makšķernieki.
Ūdensputnu medībās, noliekot ieroci, to izlādē.
Ūdensputnu medībās no laivas “uz celšanu” mednieki, mainoties vietām, ieroci izlādē un noliek laivā, lai tas nekristu un neslīdētu. Ieroci šāvējam pasniedz tikai pēc tam, kad mednieki no jauna ieņēmuši savas vietas. Pasniedzot ieroci, tā stobram jābūt vērstam uz augšu. Parādoties medījamam ūdensputnam, mednieks, kas stumj laivu, pārtrauc laivas virzīšanu uz priekšu, nodrošinot šāvējam iespējami stabilu stāvokli.
Ūdensputnu medībās ieroci atļauts pielādēt, ja:
- medījot pieejot vai brienot, ir sasniegta medību platību robeža;
- medījot no laivas “uz celšanu”, ieņemts stabils stāvoklis laivā;
- mednieki ieņēmuši vietu stacionārā stāvvietā vai laivā.
Publiskajās ūdenstilpēs un to tauvas joslā medījamos ūdensputnus atļauts medīt bez saskaņojuma ar medību tiesību lietotāju, kura medību iecirknī atrodas attiecīgā ūdenstilpe. Kārtību, kādā publiskajās ūdenstilpēs un to tauvas joslā medī nelimitēto medījamo sugu dzīvniekus, nosaka Ministru kabinets.
Publisko ezeru un upju saraksts ir atrodams Civillikuma 1. pielikumā.
Medījot individuāli publiskajās ūdenstilpēs, mednieks pats reģistrē nomedītos ūdensputnus nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnālā vienas dienas laikā pēc medībām un mēneša laikā pēc medību sezonas beigām Valsts meža dienesta uzraugošajā struktūrvienībā iesniedz informāciju par iepriekšējā medību sezonā nomedītajiem ūdensputniem.
MK noteikumos numur 421. “Medību noteikumi” ir norādītas tās medījami ūdensputnu sugas kuras drīkst medīt. Nedrīkst medīt īpaši aizsargājamās putnu sugas, piemēram, Sāmsalas dižpīli un lielo dumpi, un nemedījamās putnu sugas – lielo gauru, brūnkaklis, tumšo pīli un citas. Dažādu putnu sugu medību statuss mēdz mainīties. 2019. gadā, piemēram, aizliedza brūnkakļa medības.
Ūdensputnu medību sezonas laikā Valsts meža dienests sadarbībā ar Valsts policiju var veikt medību kontroli, lai atklātu pārkāpumus.